اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها

منو

در سیزدهمین جشنواره تقدیر از کارآفرینان برتر خراسان رضوی مطرح شد: کارآفرینان، نه به پاداش؛ بلکه به احترام نیازمند هستند

در سیزدهمین جشنواره تقدیر از کارآفرینان برتر خراسان رضوی مطرح شد:  کارآفرینان، نه به پاداش؛ بلکه به احترام نیازمند هستند
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 20 خرداد 1400

در سیزدهمین جشنواره تقدیر از کارآفرینان برتر خراسان رضوی مطرح شد:

کارآفرینان، نه به پاداش؛ بلکه به احترام نیازمند هستند

 

سیزدهمین جشنواره تقدیر از کارآفرینان برتر استان به همت کانون کارآفرینان خراسان رضوی در مشهد برگزار شد..

محمدحسین روشنک، عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد و رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در این مراسم گفت: کارآفرینی جزو مرغوب‌ترین واژه هایی است که در بیان مسئولان مکرر تکرار می شود اما در عمل همچنان همچنان یک رویکرد منفی و عدم همراهی را با کارآفرینان شاهدیم.

وی ادامه داد: باید نگاه و رویکرد به کارآفرینان و ظرفیت‌هایی که آن‌ها برای جامعه فراهم می کنند؛ تغییر کند. انتظار ما از وزارت کار این است که رویکردی اساسی و مثبت به کارآفرینی ایجاد نماید.کارآفرین در جامعه نه فقط به پاداش بلکه به احترام نیازمند است.

روشنک خاطر نشان کرد: سال‌هاست که ما به دنبال تهیه کارتی برای کارآفرینان هستیم، زیرا این مسئله برای آنان کاربردی و مهم است.. توامان می توان از این ظرفیت برای تکریم کارآفرینان بهره جست.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد اظهار کرد: در جلساتی که معاونین وزرا نیز در آن حضور دارند، هنوز از کارآفرین به خوبی یاد نمی‌شود. انتظار ما از وزاتخانه این است که نگاه اساسی و مثبت به کارآفرینی ایجاد شود. کارآفرین در جامعه نه فقط به پاداش بلکه به احترام نیازمند است.

 

 

*خراسان رضوی سرزمین کارآفرینی و نوآوری‌ها است

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه «کارآفرینان جهت دهنده به اقتصاد و ایجاد کننده شغل‌ها، فرصت‌های جدید و ثروت‌آفرینان یک جامعه هستند»، گفت: خراسان رضوی سرزمین نوآوری و کارآفرینی‌ها است و بسیاری از صنایع بزرگ ملی را در خود جای داده است..

حجت‌الله میرزایی اظهار کرد : اقتصاد کشور در سال ۹۸ و ۹۹ سخت‌ترین دوره را در قرن تجربه کرد.. تحریم‌های بی‌سابقه و بحران جهانی کرونا، اقتصاد ایران را به شدت تحت فشار قرار داده است.. نزدیک‌ترین همسایگان و شرکای تجاری کشور، پس از محدودیت‌هایی که تحریم‌ها بر ایران وارد نمود، ارز حاصل از صادرات برق را به ما برنگرداند و ما در حال چانه‌زنی برای برگشت ارز حاصل از صادرات هستیم..

وی افزود: راه‌حل مشکلات موجود در اقتصاد کشور، گفت‌و گوی جهانی و دستیابی به توافق با برجام است.. کشور باید مسیری را که منجر به عادی شدن روابط تجاری و اقتصادی می‌شود را طی کند و تسهیلات لازم در این زمینه را فراهم کند وگرنه هیج توافقی با هیچ کشوری اجرایی نخواهد شد.

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توجه دولت به بنگاه‌های اقتصادی بیان کرد: در سال ۹۹ با وجود تمام محدودیت‌ها و موانع، دولت رقمی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی اختصاص داد.. متاسفانه دلیل عدم پیشرفت چشمگیر بنگاه‌های اقتصادی، فشار بسیار زیاد بر کشور و عدم‌ حمایت‌های مالی و سیاستی بوده است.

میرزایی اضافه کرد: کارآفرینان جهت دهنده به اقتصاد و ایجاد کننده شغل‌ها، فرصت‌های جدید و ثروت‌آفرینان برای جامعه هستند و این حرکت در انتها باعث می‌شود که اقتصاد در کشور و جامعه پُربارتر و قدرتمندتر باشد.

* کارآفرینی ، مزیت‌آفرین و عامل چابکی در نظام اقتصادی کشور و استان است

در ادامه این مراسم، مرتضی اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در جمع کارآفرینان برتر اظهار کرد: کارآفرینی یک رویکرد استراتژیک، مزیت‌آفرین و عامل چابکی در نظام اقتصادی کشور و استان است.. ما در سال ۱۴۰۰ از عنصر کارآفرینی برای تقویت نظام برنامه‌ریزی اقتصادی استفاده می‌کنیم..

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه افزود: در بخش‌های مختلف مقررات و تامین مالی برنامه های خوبی برای سال ۱۴۰۰ تدوین شده است.. ستاد راهبردی پشتیبانی از تولید و مانع زدایی به دستور جناب استاندار با مشارکت بخش خصوصی و عضویت دستگاه‌های قضایی و قوه مقننه در استان تشکیل شده است.. همچنین بانک‌ها را مکلف به ارائه پروانه و هدایت و اجرای تسهیلات جهت گسترش تولید نموده‌ایم..

*امروزه ساختار اقتصادی کشور بر اساس نوآوری و خلاقیت بنا می‌شود

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: کارآفرینان در توسعه و پیشرفت کشور نقش بسیار پررنگی دارند.. امروزه ساختار اقتصادی کشور بر اساس نوآوری و خلاقیت بنا می‌شود..

حمیدرضا پناه اظهار کرد: امروز نقش کارآفرین در اقتصاد و ساختار اقتصادی کشور نسبت به گذشته کاملا متفاوت است..

وی افزود: کارآفرینان در توسعه و پیشرفت کشور نقش پررنگ و سازنده‌ای دارند.. امروزه ساختار اقتصادی کشور بر اساس نوآوری و خلاقیت بنا می‌شود.. یکی از اهداف برگزاری جشنواره‌های مرتبط با کارآفرینان و فعالیت‌هایشان، رواج فرهنگ کارآفرینی و ایجاد خلاقیت در جهت توسعه اقتصاد کشور است.. نکته بعدی حائز اهمیت، مبحث شناسایی کارآفرینان و معرفی آنها به جامعه است، مخصوصا کارآفرینان جوان. همچنین ایجاد یک فضای تعاملی و مشارکتی میان بخش‌های مختلف اقتصادی، پیدایش هم‌افزایی در فعالیت‌ها،حمایت معنوی و اعتماد به کارآفرینان از جمله موارد مهم در این زمینه است.

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در خصوص چگونگی تایید فعالیت کارآفرینان گفت: در سال گذشته با توجه به محدودیت‌هایی که ویروس کرونا ایجاد کرد ثبت‌نام کارآفرینان صورت نگرفت و ثبت‌نام‌های موجود مرتبط به سال ۱۳۹۸ است. با توجه به آماری  سامانه ارائه کرده، ۲۴۳ نفر در سامانه ثبت نام کردند و در مرحله اول حدودا ۱۴۳ نفر حذف شدند و ۵۳ نفر با بررسی‌های میدانی تایید شده و به مرحله دوم راه پیدا کردند و سپس از این آمار ۳۰ نفر برگزیده شده و از این ۳۰ نفر، ۹ کارآفرین به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شدند.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد