اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها

منو

رئیس اتاق ایران: در مسیر توسعه صنعتی، با چشمان بسته گام برمی‌داریم

رئیس اتاق ایران:  در مسیر توسعه صنعتی، با چشمان بسته گام برمی‌داریم
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : شنبه ، 02 آذر 1398

رئیس اتاق ایران:

در مسیر توسعه صنعتی، با چشمان بسته گام برمی‌داریم

رئیس اتاق ایران گفت: در مسیر توسعه صنعتی، با چشمانی بسته گام برمی‌داریم. تداوم این روند، در نگاه کلان خسرانی را متوجه این بخش می کند. در نگرش توسعه‌ صنعتی، کمتر به اصول اساسی توجه شده و چالش‌های امروز ما نیز متاثر از همین مسئله است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، «غلامحسین شافعی» در نخستین نشست کمیسیون صنعت اتاق مشهد، از نقیصه‌هایی سخن گفت که تلاش ها برای تعالی را ناکام می گذارند و توضیح داد: در مرور ایام، اگر به 15الی 20سال گذشته بازگردیم، می بینیم که همین دغدغه های امروز ما برای بخش صنعت، در همان روزها نیز عنوان می شده است. این وضعیت نشان می دهد که در این سال‌ها، معایب و نقایص اصلی اصلاح نشده اند و همچنان به مشکلاتی کهنه گرفتاریم. اگر قرار بر تداوم همین منوال باشد، در آتیه نیز نتیجه مثبتی رقم نخواهد خورد و مسیر توسعه صنعتی در ایران، ما را به هدفی متعالی نمی رساند.

وی تاکید کرد: امروز از اهمیت تولید صحبت می‌کنیم و فعالان این عرصه را مجاهد خطاب می کنیم اما رفتار و کردارمان خلاف این موضوع است؛ چنانکه به فعالیت‌های غیرتولیدی در کشور پاداش بیشتری می دهیم، یعنی همان اقداماتی که ریسک کمتر و سود بیشتر دارند اما برای اقتصاد کشور بهره‌وری ایجاد نمی کنند و سهمی نیز در توسعه پایدار آن ندارند. بپذیریم که عمده فرارهای مالیاتی و سودهای بی‌دردسر، متعلق به بخش‌های غیرمولد است. گروهی نیز به رغم بدحسابی‌های فراوان، مشمول بخشودگی‌ بانکی و مالیاتی می شوند. در چنین شرایطی چطور می توان چگونه از رونق تولید سخن گفت؟ در یک کلام باید گفت، امروز خوش‌حسابان در سیستم اقتصادی کشورمان تنبیه می شوند.

رئیس اتاق ایران، «رونق تولید» را در گرو کاهش مخاطرات این بخش و پیش‌بینی‌پذیری فضای کسب و کار کشور دانست و عنوان کرد: تولید باید به قواره حرمتی که دارد، در کشور تشویق شود و به اندازه اثرگذاری‌اش در اقتصاد، مورد حمایت قرار بگیرد و برای آن جذابیت ایجاد شود. سرمایه داری که تضمین و امنیت سودش را در بخش‌های غیرمولد می بیند، چه انگیزه‌ای برای فعالیت تولیدی دارد؟ اگر نیت بر اصلاح رویه‌هاست، باید به اصول و ریشه‌ها بازگردیم.

وی نقبی به آثار کاهش فروش نفت کشورمان و تقلیل وابستگی ها به درآمد این بخش زد و گفت: شاید امروز کشور درگیر ریاضت اقتصادی شود اما با کاهش وابستگی به درآمدهای این بخش در بلندمدت، می توانیم اتفاقات خوبی را انتظار داشته باشیم. رویکرد تصمیم‌گیران و تصمیم سازان کشور در این برهه باید بر پیگیری اقدامات توسعه ای در عرصه های مختلف اقتصادی باشد. از سوی دیگر، کمبود درآمدهای کشور نباید به فشار مالیاتی بیشتر بر روی مودیان کنونی منجر شود و باید به راه های دیگری برای تامین منابع مورد نیاز، فکر کنیم.

*تولید اگر به حمایت دوپینگی وابسته شد، ناکام می ماند

شافعی در بخش دیگری از اظهارات خود، به دیدار اخیر جمعی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی و تولیدی کشور با مقام معظم رهبری اشاره و عنوان کرد: معظم‌له نیز در این دیدار بر این نکته مهم تاکید داشتند که نجات اقتصاد کشور، در گرو توجه به توان تولید داخلی است.

وی ادامه داد: البته راه و روش حمایت از تولید نیز اهمیت زیادی دارد. نباید صرفا به دنبال آن باشیم که با دوپینگ، این بخش را به حرکت درآوریم. آن بخش از تولید که مستمرا نیازمند حمایت و دوپینگ باشد، ناکارآمد و ناکام خواهد بود. حمایت از این بخش باید در طول زمان کاهنده باشد. با محدودیتی که امروز در بخش صنعت ما وجود دارد، اولویت بندی در تخصیص تسهیلات و ارائه حمایت ها، امری ضروری است. اگر چنین نشود، نتیجه آن، تعداد پُرشمار واحدهای تولیدی است که در برهه ای تکثیر شدند اما حالا یا با درصد کمی از ظرفیت تولید مشغول به کار هستند یا به کلی تعطیل شده اند.

*راه اندازی مدرسه کسب و کار با هدف پرورش نیروی کارآمد

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش از وضعیت نامطلوب سیستم آموزشی و نوع ارتباط صنعت با دانشگاه سخن گفت و افزود: در گذشته، فرهنگ پرورش نیروی کار از دوران نوجوانی وجود داشت و به اتکای تربیت عملی که در این دوران انجام می گرفت، فرد برای بازار کار آینده آماده می شد و توانمندی های خود را به خوبی می شناخت اما امروز بخش عمده ای از فارغ التحصیلان دانشگاهی ما از نبود مهارت های متناسب با نیاز فضای کسب و کار، رنج می برند.

وی یادآور شد: برای اصلاح خلاء موجود در این بخش، اتاق بازرگانی برنامه راه اندازی مدرسه کسب و کار را در دستور کار خود دارد که امیدواریم به نتایج مطلوبی در تربیت نسل آینده منجر شود.

شافعی گوشه چشمی نیز به ضرورت اجرای ماده 5 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار داشت و توضیح داد: به استناد این ماده قانونی، وظیفه اتاق بازرگانی تجمیع تشکل ها است. در این زمینه عقب هستیم و این موضوع تبعات فراوانی دارد.

وی ادامه داد: امروز به دلیل تعدد نظرات در میان تشکل ها، در اعلام موضع بخش خصوصی به مشکل دچار شده ایم، چنانکه نظرات مختلف و بعضا متناقضی در موضوعات مختلف از سوی تشکل ها ارائه می شود و این رویه، تصمیم گیران و تصمیم سازان کشور را با مشکلات جدی مواجه می سازد. همگرایی و هم صدایی در این بخش، ضرورت فراوانی دارد.

* اولویت های توسعه صنعتی استان احصاء شود

رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران، یکی از مشکلات امروز در حوزه صنعت را عدم اولویت بندی در توسعه صنعتی و بی توجهی به ظرفیت های مورد نیاز مناطق دانست و از اعضای کمیسیون صنعت اتاق مشهد خواست تا با نگاهی فراگیر، به موضوعات موثر و مسائل مهم این بخش بپردازند.

 وی افزود: کمیسیون های اتاق، دارای نقش مشورتی از منظر تخصصی بوده و با بهره گیری از دیدگاه نخبگان هر حوزه، باید موضوعات اساسی هر بخش را در دستور کار خود قرار دهند تا پیگیری آن ها به نتایج موثر و بلندمدت منجر شود.

شافعی گفت: مهم ترین مسائل پیش روی تولید با چند عامل مرتبط است: نخست، اولویت‌بندی در توسعه صنعت می باشد؛ یعنی ضروریات و اولویت های توسعه صنعتی استان احصاء شود. موضوع دوم نیز ظرفیت سنجی در توسعه صنعتی است تا فضاهای خالی شناسایی شده و بخش های اشباع شده نیز مشخص شوند. این امر می تواند به هدایت سرمایه ها در این حوزه نیز کمک کند.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد