اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها

منو

شافعی: ماندگاری برندها در گروحرکت آن ها با اقتضائات زمانه است

شافعی: ماندگاری برندها در گروحرکت آن ها با اقتضائات زمانه است
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 23 مرداد 1399

رئیس اتاق ایران در هشتمین مراسم سالانه معرفی و تجلیل از برندهای برتر خراسان رضوی:

ماندگاری برندها در گرو حرکت آن ها به تناسب اقتضائات زمانه است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: با توجه به موانع و چالش های موجود، امروز به نظر می رسد که بیش از برندسازی، شاهد برندکُشی هستیم. چه بسا برندهای موفقی بوده اند که در برهه‌ای جایگاه خوبی در عرصه اقتصاد و تولید کشورمان داشتند اما امروز دیگر اثر و نشانی از آن ها نمی بینیم و این روند ما را نگران می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «غلامحسین شافعی» در هشتمین مراسم سالانه معرفی و تجلیل از برندهای برتر استان افزود: باید اذعان کنیم که مابه ازای برندهای موفقی که در گذشته وجود داشتند همچون آزمایش، ارج و... نمونه های موفقی خلق نکرده ایم و حتی ظرفیت آن ها را نیز از دست داده ایم. باید بررسی شود که چرا این نام‌های بزرگ دیگر فعال نیستند؟

وی با تاکید بر اینکه در حوزه برندینگ مهم ترین مسئله یافتن «رمز ماندگاری برند» است، اظهار کرد: متاسفانه کمتر به این مقوله توجه می شود و زمینه ها، الزامات و اقتضائات این ماندگاری مدنظر مدیران بخش خصوصی و متولیان اجرایی قرار می گیرد. نکته مهم دیگر در امر برندسازی آن است که صاحبان برند، ایفای مسئولیت اجتماعی را تا چه میزان در ماندگاری خود مهم می‌دانند؟

شافعی با بیان اینکه نطفه اولیه بنگاه اقتصادی چیزی جز «برند» آن ها نیست، افزود: هیچ کالایی بدون نام تولید نمی شود و همه بنگاه های اقتصادی باید به دنبال آن باشند که این نطفه بعد از انعقاد، چگونه پرورش پیدا کند و چطور به بلوغ برسد و حتی در جامعه به مسیر خود ادامه دهد؟

وی افزود: آنچه برندی را ماندگار می کند، نحوه حرکت آن با زمانه است؛ اینکه آیا برند از تغییر و تحولات علمی و تکنولوژی روز در طول زمان بهره می گیرد یا خیر و آیا به نیازهای روز جامعه توجه دارد یا نسبت به آن ها اغماض می کند. همه این ها مولفه هایی بسیار موثر در ماندگاری برندها هستند. باید به این نکته توجه کنیم که اگر روزی در زندگی ما کالایی رواج داشت آیا آن محصول به تناسب توسعه تکنولوژی، رشد یافته و مشتری خود را از ظرفیت های جدید بهره مند می کند یا از سرعت رشد عقب مانده است؟

*تاثیر ثبات اقتصادی و پیش بینی پذیر بودن شرایط در سرمایه گذاری

شافعی خطاب به استاندار خراسان رضوی گفت: آنچه به نظر من در مسئله برند در کشور ما بسیار اثرگذار است، مقوله ثبات و همچنین پیش بینی پذیری اقتصاد است. جرات و جسارت داشتن برای سرمایه گذاری به این دو فاکتور پیوند خورده است و این دو موضوع در توسعه آینده هر اقتصادی بسیار حائز اهمیت می باشد اما متاسفانه ما در هر دو مولفه با مشکلاتی جدی مواجه هستیم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران ادامه داد: طی سال های گذشته شاهد بوده ایم که برندهایی از همین استان خراسان رضوی در بازار کشورهای همسایه حضور و نفوذ خوبی پیدا کردند اما اخذ تصمیمی یکباره و ممنوعیت در صادرات فلان محصولی موجب شد تا روند کار و سرمایه گذاری آن برندها نیز پایان پیدا کند و از سرگیری دوباره مسیر سرمایه گذاری و توسعه نیز کاری دشوار و چه بسا ناممکنی شود. اگر قرار باشد به موضوع برند در برنامه های اصلی اقتصادمان توجه نکنیم، با نابودی برندها روبه رو خواهیم شد و در حوزه برندسازی نیز چالش هایی جدی دامنگیر ما می شود؛ لذا برنامه ریزان کشور باید به این مهم توجه داشته باشند.

وی اشاره ای به اهمیت توجه به واحدهای کوچک و متوسط و جایگاه آن ها در توسعه زنجیره تولید داشت و بیان کرد: بعضی از برندهای بزرگ و سرشناس بین المللی، صاحب کارخانه های تولیدی عظیم نیستند چون در کنار آن ها زنجیره ای از صنایع کوچک و متوسط شکل گرفته که تامین کننده نیاز این بخش می باشد.

وی خاطرنشان کرد: اما در کشور ما این واحدهای کوچک و متوسط به مثابه فرزندان کوچکی هستند که به تعداد انبوه زاده اما در ادامه به حال خود رها شده اند. لذا برای رسیدن به جایگاه امروز کشورهای توسعه یافته در این حوزه، باید چاره ای اساسی برای این بخش اندیشیده شود.

* چالش در مسیر برنامه ریزی برای توسعه صنعتی در ایران

 شافعی در تبیین روند توسعه و پیشرفت برندها در ایران، به صنعت خودروسازی اشاره و اظهار کرد: در مقایسه برندها شاهدیم که مسیر توسعه به درستی رقم نخورده است چنانکه پیکان ایرانی نهایتا به پراید تبدیل شده است؛ زیرا برنامه ریزی برای توسعه صنعتی در این کشور بسیار دشوار می نماید. برای عبور از شرایط موجود باید حرکتی متفاوت داشته باشیم و به تناسب قابلیت واحدهای موجود و نیروهای انسانی و مدیرانی که در ایران فعالیت دارند، می توانیم روزی به آنچه می خواهیم در این حوزه دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: مدیران بنگاه های اقتصادی ما، تلاش های بزرگی را نظر به موانع موجود رقم زده اند. تاب آوری آن ها در بحران ها و چالش ها، قابل تقدیر است. امروز اگر یک مدیر بسیار موفق ژاپنی به اداره یک واحد تولیدی در ایران گماشته شود؛ شاید تنها دو هفته تاب بیاورد و این در حالی است که فعالان اقتصادی ما سال ها با دشواری ها، دست و پنجه نرم کرده اند و اگر همین امروز به آن ها میدان داده شود، نتایج ارزشمندی را شاهد خواهیم بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان ضمن تقدیر از تلاش های انجمن مدیران صنایع خراسان به عنوان یکی از تشکل های فاخر استان در برگزاری هشت دوره همایش برندینگ، بیان کرد: این انجمن علاوه بر اینکه در این سال ها در موضوع برندینگ تلاش داشته، در سایر مسائل اقتصادی نیز به عنوان یک مشاور امین و ارزشمند اتاق بازرگانی استان، یاری رسان بوده است.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد