الزام استفاده بارنامه‌های دریافتی از سامانه بارفرابران در تعیین منشا ارز برای محموله‌های با گمرک ورودی سرخس

الزام استفاده بارنامه‌های دریافتی از سامانه بارفرابران در تعیین منشا ارز برای محموله‌های با گمرک ورودی سرخس

سامانه جامع تجارت در اطلاعیه ای اعلام کرد:

 پیرو ابلاغیه‌های شماره 200/800552/ص مورخ 1402/08/28 و شماره 200/10476/ص مورخ 1403/02/11 شرکت راه آهن ج.ا.ا و همچنین ابلاغیه شماره 13936/74/3 مورخ 1403/02/05 سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای کشور در خصوص الزام ثبت نام شرکت‌های فورورادری در سامانه بارفرابران و لزوم درج اطلاعات اسناد حمل بین‌المللی توسط شرکت‌های فورواردری در سامانه مذکور، از روز شنبه مورخ 1403/04/02 ، ثبت‌سفارش‌هایی که گمرک ورودی آن‌ها، سرخس بوده و رویه حمل آن‌ها حمل‌ونقل ریلی یا جاده‌ای است، تنها با انتخاب بارنامه خود از فهرست دریافت شده از سامانه بارفرابران، امکان تعیین منشا ارز در سامانه جامع تجارت و ادامه فرایند واردات را خواهند داشت. بدین ترتیب به جای درج اطلاعات بارنامه حمل بین‌الملل به صورت دستی توسط بازرگان، اطلاعات دریافتی از سامانه بارفرابران مبنای عمل خواهد بود.

 در زبانه بارنامه‌های دریافتی از شرکت حمل در بخش عملیات لجستیک خارجی >> مدیریت بارنامه‌ها، می‌توانید فهرستی از تمام بارنامه‌های ظهرنویسی شده توسط شرکت حمل و نقل (اعم از کریری و فورواردری) را که مالک آن هستید مشاهده نمایید. بازرگان‌هایی که نمی‌توانند بارنامه‌های خود را در بخش مذکور مشاهده نمایند، می‌بایست از شرکت حمل بین‌الملل مربوطه (اعم از فورواردر یا کریر) پیگیری نمایند تا اطلاعات بارنامه حمل بین‌المللی را در سامانه‌ بارفرابران ثبت و در وجه ایشان ظهرنویسی (انتقال اطلاعات بارنامه در وجه بازرگان) نمایند.

 تذکرات:

بارنامه حمل بین الملل باید به نام شخص بازرگان باشد (Consignee در بارنامه به نام بازرگان باشد) تا در تعیین منشا ارز توسط شخص بازرگان قابل استفاده باشد.

 در خصوص بارنامه‌هایی که در وجه شرکت بارفرابر (Forwarder) صادر می‌شوند، شرکت بارفرابر (Forwarder) می‌بایست با مراجعه به سامانه بارفرابران (متعلق به وزارت راه و شهرسازی) ضمن ثبت اطلاعات بارنامه نسبت به انتقال اطلاعات بارنامه در وجه بازرگان (ظهرنویسی سند حمل) اقدام نماید تا بازرگان بتواند بارنامه خود را در سامانه جامع تجارت در مسیر مذکور مشاهده و از آن در ثبت منشا ارز خود استفاده نماید.

درصورتی‌که پیش از این، بازرگان بارنامه خود را به صورت فیزیکی معامله کرده و مالکیت آن را به بازرگان دیگری منتقل نموده است لازم است پس از ظهرنویسی بارنامه مربوطه در سامانه بارفرابران (توسط شرکت فورواردر) با مراجعه به سامانه جامع تجارت نسبت به ثبت معامله در وجه مالک جدید اقدام نماید. در غیر این صورت بارنامه مربوطه در فهرست بارنامه‌های خریدار مشاهده نشده و بدین ترتیب در منشا ارز نیز قابل استفاده نخواهد بود. لذا پیشنهاد می‌شود در اسرع وقت نسبت به بررسی اطلاعات بارنامه‌های خود و معامله آن‌ها (در صورت نیاز) اقدام فرمایید.

دفتر کشاورزی

دانلود اپلیکیشن اتاق بازرگانی