به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، نخستین نشست هم اندیشی وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به میزبانی حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، معاون دیپلماسی اقتصادی، مدیران کل وزارت امور خارجه با حضور رئیس اتاق ایران و تعدادی از روسا و اعضای اتاق‌های مشترک بازرگانی برگزار شد.
رئیس اتاق ایران ضمن تشکر از وزیر امور خارجه بخاطر این دعوت، جلسه هم اندیشی را اولین ابتکار و جلسه برگزار شده وزارتخانه های دولت سیزدهم با بخش خصوصی ذکر کرد و آن را مهم و نشانگر نگاه پررنگ وزارت‌خارجه به فعالیت‌های بخش خصوصی دانست. همچنین او خواهان تداوم برگزاری متناوب این نشست در ماه‌های آینده شد.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در این دیدار با بیان اینکه سال‌ها تجربه امیرعبداللهیان در موقعیت‌های مختلف سیاست خارجی انتظارات فعالان اقتصادی را از او بالا برده است، گفت: همه ما اعتقاد داریم که دیگر فرصتی برای آزمون و خطا و عدم پاسخ‌گویی در کشور وجود ندارد. حرکت‌های جدید، امیدهای تازه‌ای آفریده و من تصور می‌کنم در سایه دل‌دادگی واقعی همه دست‌اندرکاران چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی می‌توان امکان توفیق داشت.
شافعی ادامه داد: یکی از تفاوت‌های مهم ایران با کشورهای توسعه‌یافته این است که متاسفانه در کشور ما همیشه اقتصاد هزینه سیاست شده در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته عکس این موضوع حاکم است.
او خطاب به امیرعبداللهیان گفت: ما امیدواریم حالا که بحث توسعه اقتصادی اولویت کشور است و اقتصاد به عنوان مسیر اصلی کشور انتخاب شده است، شما این رابطه نامتعادل را به تعادل برسانید. بسیاری از فعالان اقتصادی ما در بند برخی مسائل سیاسی هستند و گرفتار شده‌اند در حالی که در ایجاد این اشکالات هیچ نقشی نداشتند.
شافعی تاکید کرد: فعالان اقتصادی نشان دادند که در بدترین شرایط راه عبور از تحریم‌ها را می‌شناسند. ما نمونه‌هایی داریم که فعالان اقتصادی قطعاتی را در اوج تحریم وارد کرده‌اند که اصلا از راه‌های معمول امکان‌پذیر نبود.
او با اشاره به ظرفیت خوب اتاق‌های مشترک برای بهره‌برداری‌های اقتصادی گفت: خوشبختانه اتاق‌های مشترک قوی داریم که رابطه خوبی با کشورهای مرتبط با خودشان دارند. ما تصور می‌کنیم راه برون‌رفت از وضعیت فعلی و راه توسعه سیاست خارجی وجود دارد.
شافعی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: حتما شما هم به این قضیه اعتقاد دارید که پایداری رابطه سیاسی در گروی توسعه روابط اقتصادی است. روابط اقتصادی می‌تواند اثرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ما با کشورهای دیگر را دگرگون کند. امکان یک توسعه سریع با کشورهای همسایه را داریم اما به این شرط که خود ما آمادگی آن را داشته باشیم.
رئیس اتاق ایران ادامه داد: اتاق ایران یک استدعا از شما دارد؛ اینکه اگر تحولاتی در سفارتخانه‌ها قرار است انجام شود دیدگاه‌های اقتصادی و توسعه‌ای را در این تغییرات لحاظ کنید. من این درخواست را از وزیر کشور هم داشتم که برای توسعه کشور در انتخاب استانداران باید نگاه اقتصادی در اولویت باشد.
او افزود: ایرانیان خارج از کشور هم یک ظرفیت قابل توجه است که مغفول ‌مانده است. ما پیشنهاد کردیم برای ایرانیان خارج از کشور ساختار تشکیلاتی درست کنید و از ظرفیت آنها استفاده کنید. امیدوارم در این دوره این اتفاق رخ دهد.
شافعی گفت: از وزارت خارجه ممنونیم که در سفرهای خارجی بحث توسعه اقتصادی را دنبال کرده است. این دیدار را هم به فال نیک می‌گیریم. هرچند ما دیدارهای خصوصی با وزرای قبلی خارجه هم داشتیم اما این دیدار جمعی برای اولین بار اتفاق افتاده است.
تامین واکسن در اولویت است
امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جمع‌بندی نخستین نشست با فعالان اقتصادی و مسئولین اتاق ایران، بخش خصوصی را موتور محرک روابط میان کشورها، و حلقه‌های تجاری و اقتصادی را عاملی کمک‌کننده در پایایی سیاست خارجی و مقوّم آن ارزیابی کرد و بر عزم وزارت خارجه در حمایت از نقش و مشارکت دهی هرچه بیشتر بخش خصوصی در مراودات با کشورها تاکید کرد.
امیرعبداللهیان تامین واکسن کرونا را از اولویت های بالای وزارت خارجه ذکر کرد و اقدامات این وزارت در شتاب دهی فراوان به تامین واکسن مورد نیاز کشورمان در روزهای گذشته را تشریح کرد و گفت: از همکاری بخش خصوصی در این زمینه استقبال می‌کنیم.
تشکیل کمیته مشترک بین وزارت امور خارجه، وزارت صنعت معدن و تجارت و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، در نظر گرفتن جایگاه واقعی برای بخش خصوصی در کمیسیون‌های مشترک همکاری های اقتصادی، تداوم چنین جلسات هم اندیشی و حضور رییس اتاق در جلسات شورای معاونین وزارت امور خارجه به تناسب موضوعات اقتصادی مطروحه و در اولویت قرار دادن موضوعات مرتبط به سامان دهی پایانه های مرزی و تحکیم زیرساخت‌های کشور که ارتقاء دهنده صادرات کشور باشد، از دیگر مباحث مطروحه در خلال جمع‌بندی ارائه شده از سوی امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست بود.
در این نشست همچنین فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشورمان، دیدگاه‌های خود در زمینه توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها، خصوصا همسایگان و طرف‌های تجاری اصلی را بیان داشته، خواهان حمایت هرچه بیشتر وزارت‌خارجه از نقش بخش خصوصی در توسعه مراودات اقتصادی با دیگر کشورها بالاخص در موقع برگزاری کمیسیون‌های مشترک شدند.
در ادامه این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی و مدیران کل حوزه‌های منطقه ای وزارت امور خارجه نیز در پاسخ به مطالب مطروحه از سوی فعالان بخش خصوصی به تشریح نقطه نظرات خود پرداختند.