سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

منو

تولید و فروش صنایع بورسی در اردیبهشت ۱۷,۷ درصد رشد کرد

تولید و فروش صنایع بورسی در اردیبهشت ۱۷,۷ درصد رشد کرد
نویسنده خبر : روابط عمــومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 01 تير 1401

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داد؛

تولید و فروش صنایع بورسی در اردیبهشت ۱۷,۷ درصد رشد کرد

شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی در اردیبهشت امسال با رشد ۱۷,۷ درصدی نسبت به ماه قبل به بالاترین سطح خود از آبان گذشته تاکنون رسیده است. شاخص فروش این شرکت‌ها نیز با رشد ۳۸.۸ درصدی مواجه شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس نتایج گزارش پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ (بخش صنعت و معدن)، را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش در اردیبهشت امسال، شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱,۵ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۷.۷ درصدی مواجه شده است و به بالاترین سطح خود از آبان سال گذشته تا کنون رسیده است.

در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۷ رشته فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۸ رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید داشته‌اند. رشته فعالیت‌های «ماشین‌آلات و تجهیزات»، «محصولات فلزی به‌جز ماشین‌آلات و تجهیزات» و «منسوجات» و «خودرو و قطعات» بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت‌های «سایر کانی غیرفلزی»، «غذایی و آشامیدنی به‌جز قند و شکر» و «تجهیزات برقی» بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته‌اند.

همچنین شاخص تولید شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۹ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱,۲ درصدی مواجه شده است.
در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، شاخص فروش شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۸,۹ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۳۸.۸ درصدی مواجه شده است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹ رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۶ رشته فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته‌اند. رشته فعالیت‌های «ماشین‌آلات و تجهیزات»، «تجهیزات برقی»، «کاشی و سرامیک» و «خودرو و قطعات» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت‌های «سایر کانی غیرفلزی» و «غذایی و آشامیدنی به‌جز قند و شکر» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته‌اند. همچنین شاخص فروش شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۱۳.۸ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۱.۹ درصدی مواجه شده است.
در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ شاخص قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی ۴,۵ واحد درصد افزایش یافت و رشد نقطه‌به‌نقطه شاخص به ۳۸ درصد رسید. همچنین میانگین سالیانه شاخص قیمت ۶۶.۹ درصد افزایش یافته است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید. 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد